Ügyfelünk olyan megoldást keresett, amely valós idejű információt nyújt a ház energiafogyasztásáról és a napelemes rendszer termeléséről, anélkül, hogy a garázsba kellene mennie az inverter ellenőrzéséhez. Szerette volna, ha mindez esztétikusan illeszkedik az otthonába, és elkerüli a bonyolult kábelezési munkálatokat.
Ügyfelünk számára napi szinten okozott kihívást, hogy tippelgetnie kellett, mikor kapcsolhat be egy újabb nagyobb fogyasztót anélkül, hogy túlterhelné a rendszert. Gyakran kellett kiszaladnia a garázsba, hogy lekapcsolja az autó töltését, amíg például a mosógép vagy a ruhaszárító működött. Ez nemcsak időigényes volt, hanem a hétköznapjaikat is megnehezítette, mert mindig alkalmazkodniuk kellett az eszközök működési sorrendjéhez. Ugyanakkor nem akart egy teljes okosotthon-rendszert kiépíteni, és minimalizálni szerette volna a költségeket és az átalakítással járó kényelmetlenségeket.
Amikor megoldást keresett, szembesült azzal, hogy az elérhető eszközök leírásai számára érthetetlenek voltak. A legtöbb esetben a műszaki specifikációk szakmai nyelvezete – tele protokollokkal és vezérlési elvekkel – inkább rémítően hatott, mintsem segítséget nyújtott. Olyan kifejezésekkel találkozott, mint az Rx/Tx, amelyekről azt sem tudta, hogy egy új gépkocsit jelölnek-e, vagy valami mást. A termékleírások a műszaki részletekre fókuszáltak, miközben nem tértek ki arra, hogy ezek az eszközök pontosan hogyan segíthetnek az ő problémáján. Ezért végül nem merült el a témában, mert elveszett a rengeteg információ és szakzsargon között, és nem találta a választ az igazi kérdésére.
Először is, időt szántunk arra, hogy megértsük az ügyfél problémáját. Meghallgattuk a tapasztalatait és együtt éreztünk a helyzetével, hiszen csak így tudtunk valódi segítséget nyújtani. A következő lépés az volt, hogy részletesen felmértük a rendelkezésre álló teljesítményt és lehetőségeket. Kiszámoltuk, hogy milyen költségekkel járna a villamos hálózat bővítése, amely lehetővé tenné, hogy minden eszköz egyszerre működjön.
Alternatívaként megvizsgáltuk, hogy milyen módosításokkal lehetne dinamikus töltést biztosító autótöltőt telepíteni, vagy a meglévő rendszert átalakítani. A különböző megoldások költségeinek és előnyeinek összehasonlítása után olyan javaslatot tettünk, amely a legjobban illeszkedett az ügyfél igényeihez, miközben a beruházás az optimális költséghatáron belül maradt. A célunk az volt, hogy a lehető legjobb ár-érték arányú megoldást biztosítsuk, amely egyszerre funkcionális, kényelmes és költséghatékony.
Elsőként felmértük a meglévő villamos hálózat állapotát, és megvizsgáltuk annak bővíthetőségi lehetőségeit.
Ellenőriztük, hogy a hálózat megfelel-e az elektromos szolgáltató aktuális előírásainak. A legtöbb esetben a meglévő fogyasztásmérők a létesítésük időpontjának szabályai szerint készültek, így bővítés esetén gyakran részleges vagy teljes átalakításra van szükség a fogyasztásmérő helyén.
Kiszámoltuk a meglévő elektromos fogyasztók egyidejű fogyasztását, hogy megértsük a hálózat terhelését különböző eszközök működésekor.
A meglévő villamos elosztóban lehetőség volt a fázisok közötti terhelés kiegyensúlyozására. Ennek eredményeként például a mosógépet áthelyeztük egy olyan áramkörre, amelyen leginkább ritkán használt fogyasztók működnek.
A hálózat ellenőrzése során találtunk olyan áramkört, amelyen nemcsak villanykapcsoló, hanem konnektor is volt. Ez lehetőséget adott többféle eszköz csatlakoztatására ugyanazon a ponton.
Megvizsgáltuk az otthoni internetes hálózat lefedettségét a ház különböző pontjain. Az erős Wi-Fi kapcsolatnak köszönhetően az eszközöket további átprogramozás nélkül tudtuk csatlakoztatni.
A telepítés és az eszközök konfigurálása kevesebb időt vett igénybe, mint az előkészítés és a felmérés.
A rendszert bemutattuk, a nyelvet magyarra állítottuk, és létrehoztunk egy biztonsági mentési pontot. Ez lehetővé teszi, hogy az ügyfél bármikor visszaállítsa az általunk javasolt beállításokat, ha az új beállítások nem érik el a kívánt eredményt.
Készítettünk fényképeket a rendszer menüiről, és egy részletes, személyre szabott kezelési útmutatót állítottunk össze. Ez a leírás az ügyfél konkrét problémáinak megoldására összpontosít, hogy az eszköz a lehető legjobban támogassa őt a mindennapokban.
Az ügyfél minden pillanatban ellenőrizheti az aktuális energiafogyasztást és napelem-termelést, így pontos információk alapján hozhat döntéseket.
Az egyszerű telepítés minimális átalakítással és költséggel járt, így nem kellett az egész házat okosotthonná alakítani.
Nincs többé szükség arra, hogy az ügyfél a garázsba rohangáljon az autótöltő vagy más fogyasztók ellenőrzése miatt. A rendszer közvetlenül a ház központi helyén nyújt visszajelzést.
A rendszer segít egyensúlyt teremteni a nagyobb fogyasztók (pl. autótöltő, mosógép, klíma) között, így elkerülhető a túlterhelés és a felesleges megszakítások.
Az érintőképernyős kijelző felhasználóbarát, magyar nyelven működik, és könnyen kezelhető, még technikai tudás nélkül is.
A biztonsági mentésnek és a személyre szabott kezelési útmutatónak köszönhetően az ügyfél biztos lehet benne, hogy a rendszer mindig a kívánt módon működik, és könnyen visszaállítható, ha szükséges.
Ez a rendszer a jövőben könnyen bővíthető több villanykapcsolóval, amelyek új funkciókat nyújthatnak. Így egy egyszerű villanykapcsolás további intelligens megoldásokkal gazdagodhat.
Az eszközök feltételeket és logikai kapcsolatokat is képesek kezelni. Egyetlen kijelzőről másik kapcsolók is irányíthatók, így például egy másik helyiség lámpáját is lekapcsolhatja anélkül, hogy oda kellene mennie.
A rendszer segít az energiahatékony döntések meghozatalában, támogatva a fenntartható életmódot.